21. veebr 2014

Lihtsalt niisama lapitekk.

Justnimelt, tegin lapiteki lihtsalt niisama, mõtlemata konkreetsele inimesele või kohale, kuhu seda panna. Minu elamine on juba niigi lapitekke täis.

Pabertehnikas lapitekk

Seega, nagu mu kallis mees ütles, täiesti ebaratsionaalselt valmistatud lapitekk. Tal oli tööl tootmise ratsionaliseerimise kursus ning ta on nüüd hiiglama tark. Kui endale pole vaja, peab olema ostja.  Lihtsalt niisama lattu ei ole mõtet toodangut teha, ütleb ta. Õigus! Kõikides majandusõpikutes kirjutatakse, et enne töö alustamist tuleb kaardistada turg, mõelda välja millised on kliendi vajadused, milliseid probleeme toode lahendab, millist nõudlust katab.
Säärase tarkuse peale kehitab Õmblusmamsel nõutult õlgu. Millise probleemi lahendab lapitekk või millise nõudluse katab sellisel ületootmise ajal? Hästi! Hinge ja fantaasiaga tehtud käsitöö erineb tublisti hiinlaste massist, aga kas erinemissoov on probleemiks Eesti inimese jaoks. Eestlased on ju tervisekahjustusteta üle elanud Viisnurga sektsioonkapid. Jah, kui leiutaksin kuidas kraaniveest, veel parem kraaviveest, autokütust toota, vaat siis oleksin suure probleemi lahendanud. Oh aeg! Maskuliinse majandusteooria jaoks olen ma lootusetu juhtum. Masendav.
 Õnneks sattus mulle pihku Jaanuari Sensa, kust lugesin: "Olla kõrgemalt poolt juhendatud väljendub inspiratsioonis, mitte ratsionaalsuses. Ime ja ratsionaalsus ei sobi kokku". Jah, ilmselt on miski muu kui pelgalt majanduslik huvi see, mis sunnib mind tundide kaupa õmblusmasina taha küürutama. Arvatavasti on kõik tegijad kogenud seda sõltuvust tekitavat, kergelt eufoorilist tunnet, mis valdab neid oma teoseid luues.
 Teen sellepärast, et mulle niiväga meeldib  suurvormidega nikerdada ning see paneb  silmad särama, lootuses, et minu kirg ja pühendumus innustab ka teisi inimesi. Nüüd kukkus juba välja, nagu lapitehniku manifest.

Lapitekk, lapitehnika

 Lapiteki keskmine osa on minu mehe disainitud. Minu poolt oli naljatades õhku visatud palve joonistada lapitekk ja tema, nii naljaviluks, joonistaski. Selles nägi minu kogenenud silm kohe suurepärast pabertehnika mustrit. Pealegi tundus  värvikombinatsioon jõuline ning koguni kergelt kuningliku hõnguga. Ja ega meistriks saa, kui ei harjuta.

Lapitehnika motiiv

 Minul on pooleli tiheteppimise õppetunnid. Tuleb juba üsna kobedasti välja. Tekike on puuvillane ja mõõtudeks 155x229.

4 kommentaari:

Muhv ütles ...

Väga lahe!

Kati ütles ...

Tere. Millist vatiini te oma lapitekkide puhul kasutate? Minu meelest on sobiva paksusega võimalikult naturaalset vatiini meie kaubandusest võimatu leida.

Õmblusmamsel ütles ...

Sellel tekil kasutasin sünteetilist kuid läbi õmmeldud vatiini mille leidsin kangadzunglist. Puuvillase vatiini tublisti kõrgem hind kajastuks juba lapitekis. Poes on tõepoolest hästi palju lörtsakat ja halva kvaliteediga vatiini, mille kihid omavahel liiguvad.

Kadri Kivistik ütles ...

Sa oled täitsa imeline. Ma juba viiendat korda tulen teki pilte vaatama, klikin need muudkui suureks (ikka see hiire keskmine nupp või kaks nuppu korraga alla) ja vahin ja vahin. Lisasin Pinteresti ka selle võrratu teki ja vahin seal kah :D Vot see nurgeline ja jõuline disain meeldib mulle tohutult!