25. märts 2015

Bargello ehk augustikuu lapitekk

Õmblusmamsel arvab, et bargello on lapitöömaailmas üks kaunimaid kuid ka keerulisemaid tehnikaid. Kui nüüd mõni bargelloguru küsiks, et mis siin ikka nii keerulist, siis kaks pikka päeva sumisesin ma tigeda herilasena oma kangariiuli kohal-kõrval-all-ees ja taga, et leida kahtekümmet kangast, mida oleks piisavalt palju ning mis ka värvilt enam-vähem sobiksid. See on olnud üks raskemaid ülesandeid minu lapitööelus.
Ja siin ta on! Lapitekk suurusega 190x170. Oleks teinud suuremagi, aga üks kangas lõppes jäägitult. 1320 kangakildu, üleni tihetepitud. Töötundide lugemine läks lõpuks segamini, vaatamata sellele, et tööaja arvestuses olen ma juba üsna osav.

lapitehnika, lapitöö

Aga et augustikuud ära seletada, tuleks alustada kaugest minevikust ja Õmblusmamsli vanaisast. Nõukogudeajal tegid pärnakad ikka kaubareise Lätti. Oli sääl ju teistsugust kaupa. Näiteks läti sõira ja vahvlijäätist. Lätlaste trikotažas ehk masinkootud kampsunid oli defitsiidiajal üsna hinnatud. Tihtipeale käis meiega kaasas minu vanaisa, kuid teda ei huvitanud defitsiit ega Läti kaubandusimed. Tema, kunagise talumehena, vahtis viljapõlde. Seda, kuidas tuleb rukkisaak ja kas vili on juba lõikusküps. Jäid ju vanaisa viljapõllud Petserimaale maha, kui perega vene sõjaröövlite eest linna põgeneti. Sellist lainetavat augustikuist viljapõldu ma oma vanaisa auks kujutada proovisingi.

Arvatavalt on see siin minu viimane lihtsalt niisama tehtud lapitekk. Never say never, sest mulle tegelikult meeldib teha justnimelt lapitekke. Probleem järgmine: selliseid suurvorme ei ole enam kusagile ladustada. Nüüd jääb üle imet oodata ehk seda, et mõni niisama lapitekk ka ära ostetakse.

Aga ega ma siis õmblusmasina kõrvale kõrvu liigutama jää. Nüüd on plaanis lihtsalt niisama padjad. Need võtavad pisut vähem ruumi ning ka aega, sest seoses plaaniliste ning igakevadiste haiguspuhangutega on õmblemisaeg üks väärt kuid piiratud ressurss. Ja siin ongi minu tervenev lapsuke, kes on minu pressimislapi pihta pannud ning mõnuga poseerib. Pressimislapp, muideks osutus hiljem mitteleitavaks. No katsu sa niiviisi olla ja elada!

bargello

6 kommentaari:

Kadri Kivistik ütles ...

Ahh ja ohh. On viljapõld. Täiesti kuldkollane ja lainetav! Imeilus!

Kaire Kollom-Vahtra ütles ...

Imeilus viljapõld... jah, viljapõld jõuab sellise tulemuseni sama rasket-keerulist teed pidi kui on bargello tehnikas lapiteki õmblemine.
Küll on hea, et ajaarvestus segi läks- ma poleks julgenud seda numbrit vaadata :P

Mailis ütles ...

Imeilus! Tüdruk on ka väga lahe, temaga koos alles on näha, kui suur tekk tegelikult on :-)
Jaksu! :-)

Anonüümne ütles ...

Täiesti imeline! Ma juba mitmendat korda käin seda tekki piilumas.. Ja Maarja lauldud Kuldne Põld hakkab kohe kõrvus kajama.

Anneli T ütles ...

IMELINE! Meeldivad nii valitud värvid kui ka augustikuu-lainetus!

Martaberta Kompulsiivkuduja ütles ...

APSOLUUTSELT fantastiline tulemus!!!