28. juuni 2016

Räimepidu tühjal rannal

 Padjategu algas sellest, et meite kohaliku Kuurordigalerii Central perenaine leidis, et mina, kui Pärnu kunstnik ja disainer, võiksin ühes teiste kunstnike-disaineritega "Mere moodi" näitusest osa võtta. Mere moodi on näituse teema, aga mina kui kunstnik... Nojah. Aga kusagil ei ole ka kirjas, et ma seda ei ole. Maalida ei mõista, voolida ka mitte. Eks siis järjekordselt päästsid kaltsud minu isikliku naha. Sõna otseses mõttes vanad kaltsud sest Õmblusmamsel ja taaskasutus on nagu sukk ja saabas. Ja miks ei võiks üks kunstnik-disainer paar mereteemalist diivanipatja valmis nokitseda.
Selle padjakese nimi on "Räimepidu". Mitte see räimepidu, mida Pärnumaal Lao sadamas peetakse vaid killuke lapsepõlvest koos räimepraadimise lõhnaga. Lõhekalast ei teatud tookord mitte midagi. Ikka kohaliku kaluri käest mõne kopka eest ostetud räimed olid need, mida pannile pandi ja nahka pisteti. Katsu sa tänapäeva lapsele räime sisse sööta aga minule see lihtne toit meeldis. Eriti muidugi praetud kalamari. Padjas on õmblusmasinaga joonistatud kalad kokku segatud ema vana kleidiga ning praetud mõnusas nostalgiakastmes.


patchwork pillow, nautical cushion

Selle padjakese nimi on "Ootus" ning kujutab ta randa, kus vaid liiv, meremüha ja kajakad. Ei ühtegi turisti, supelsaksa, puhkajat, noorsand Tümpsu, kodanik Prügikolli ega muidu ilutsejat. Suviti on Pärnu kandis inimtühja kohta mere ääres järjest keerulisem leida ja seepärast on see minu jaoks tõeline idüll. Mitte, et ma vahepeal misantroobiks oleksin muutunud kuid ei suuda kuidagi olla kohas, kus inimesed tihedalt kui silgud pütis ja müra kõrvu kriibib. Kohe nii koledasti ei meeldi, et plaanin Pärnu suurima turistimagneti ehk Weekend festivali ajaks kodust ummisjalu põgeneda. Mõnd teist, veidi vaiksemat kallast otsima.  Nagu padjalt näha, on visioon säärasest kohast olemas.
Vat, ja kui näituse nimi on Mere moodi, siis ongi siin kokku õmmeldud kõik mere ääres elamise võlud. Nii meri oma elanikega kui kergelt üksildane rand.

lapitehnikas padi, taaskasutus, diivanipadi

Mõlemad padjad on suuruses 50 x 50 ja viibivad antud hetkel Pärnu Kuurordigalerii Centralis, Aia tn. 8.

1 kommentaar:

Esta ütles ...

Ilusad kalakesed. Ma olen ka suur räimesõber, aga marja pole vist sedasi eraldi praadinud. Teinekord proovin. Vat mis kasulikke asju saab teada õmblemisblogisid lugedes!