12. dets 2017

Lapivaip 100 ja "Teel koju"

Nüüd peaks ajaloos veidikene tagasi minema, kui Õmblusmamsel nägi lõustaraamatus lapitöö tegijate otsimise kuulutust. Vastseliina Käsitööühing ja Meieselts Mereroos olid nõuks võtnud kinkida saja aastasele Eesti Vabariigile sada lapivaipa suuruses 100x100 teemal "Eesti Vabariik täna". Selle pääle ütles Õmblusmamsel "Ho-ho-hooo!", umbes nagu jõuluvana ning andis end üles. Seda enam, et idee oli juba olemas ja lapitöö teema üsna lai. Sellel maru värvilisel lapipildil ei ole Aafrika vaid killukene mere äärset metsa Raeküla kandis. Toimumisaeg novembrikuu pärastlõuna, kui päike hakkas just merre vajuma ning läbi tumemustade puude oli näha kõikvõimalikes säravates värvides  õhtutaevas. Õmblusmamsel vantsis parasjagu metsarada pidi kodu poole ja ilmselt kodu poole matkas ka suur kamp metskitsesid. Jusnimelt sel hetkel oli selles kohas koos terve Eestimaa. Mets ja meri, tumedus ja sära. See mõnus metsikus vastandina täielikule klanitusele, mis veel Eestis alles on. Mul on siiralt hea meel võimaluse üle kõndida natukene porisel metsarajal. Ma ei vajagi kõndimiseks asfalti ja pimestavat kunstvalgust. Tore, et seda metsa ei ole veel pargiks kuulutatud, et suurem osa puudest välja juurida ja sügiseti allesjäänute lehekesed puhurite jõrinal kokku kraapida. Väga armas, et metskitsed veel siiakanti jõuavad ega leia end auto rataste alt või suure aia tagant.    Annaks taevas, et meil oleks oidu seda väikest metsikut imet hoida.

tekstiilikunst

Aga nüüdseks peaksid kõik 100 (või natuke rohkemgi) lapivaipa Tartus koos olema, et Eestimaa lapitajate tööd raamatusse raiuda ning tekid rändnäitustele saata. Käisin oma pildikest ERMi viimas minagi. (Kasutan fb-st, Lapivaip 100 grupist laenatud pilti) Ja kes siis need Eestimaa lapikunstnikud on, kes oma panuse andsid? Osa võtsid nii teada-tuntud tegijad kui need, kes oma esimest lapitööd tegid, nii koolid kui käsitööseltsid. Tegelikult tahtsin ma siia kirjutada, millised tekid mulle kõige enam meeldisid.  Et Õmblusmamsel 10 punkti... , Õmblusmamsel 12 punkti... Kohapeal selgus, see ei ole lihtsalt võimalik. Viimseni igas töös oli midagi. Kas üdini üllatav idee, jube lahe värvivalik, töö puhtus ja täpsus, siirus ja lihtsus. Õmblusmamsel jääb vaimustunult vait.2 kommentaari:

kasitookaja ütles ...

Väga armas hetkejäädvustus. Imeline märkamine ja selle märkamise teostus! Tõeline kunstiteos! Ja kiidulaul jätkuks, kui oleks rohkem sõnu ;)

Ninell ütles ...

Appi, mul jäi hetkeks hing kinni kui ÄGE!!!!