18. dets 2017

Taaskasutuskleidid kõige nooremale

Tõsi, taaskasutuskleit kõlab üsna kehvasti (umbes nagu teine ring ja second hand) aga hoolimata kõlast üritan ma igal ajal ükskõik mis tekstiilijäätmest midagi uur meistrdada. Ma suisa armastasn taaskasutust.
Esiteks on taaskasutus odav. Alati leidub neid, kes suurima rõõmuga oma vanad või siis ka uued riidetükid kohale veavad. Ole vaid mihkel ja õmble
Teiseks on taaskasutus eetiline. Ilmselt ei tundu ainult minule, et meite maakera resurssidega käiakse ikka ilgelt lõdvalt ümber. Egas minu merevaatega õmblustoast olegi märgata, et kusagil Aasias on jõed tekstiilivärvidest sinised, põllud kurnatud ja linnad halli sudu sees. Toodetakse järjest rohkem ning üha kehvemat. Suuremates rõivapoodides lõigutakse müümata kaup kääridega juppideks, visatakse minema ning tuuakse uus asemele. Ka siin, Eestis. Jätkusuutlikuks eluviisiks ei julgeks ma seda küll pidada. Eks ma siis võta enda kanda ühe pisikese taaskasutusmolekuli ja kui kunagi kõik molekulid kogunema hakkavad võib sellest üsna võimsa häälega tükk välja tulla.
Aga kleitidest:

lapitehnika, vanast uus

Oli vaja, sest laps võttis nõuks jälle kasvada ja kooliriided kahanesid mühinal. Egas selle kleidi puhul miskit keerulist ole. Natuke lõikumist ja lapitamist ning valmis ta ongi. Ainus see, et mitu korda ma ühte ja sama asja ümber oskan teha. Tundub, et kolm korda vähemalt. Algne tooraine oli liiga pikkade varrukatega, lühike ja väga väikese kaelaauguga Sela pluus( ostetud 12 aastat tagasi) ja oma kolmandale tütrele õmmeldud beebikleit. Kolmas tütar on nüüdseks 20. Ümbertöötlus nr. 1 oli kleidi ja pluusi ühendamine ja kui see kombinatsioon väikeseks hakkas jääma, siis töötlus nr. 2 oli kõikide osade hakkimine ja esimesele tütrele õmmeldud beebipluusi lisamine.Teine kleidikene koosneb sõbranna annetusest. Kleidile lisab kaalu, et pluusid on omal ajal USA-st toodud.Koos kodumaise valge pitsiga moodustavad nad üsna võluva koosluse. Kõlbab isegi pidulikumatel juhtudel kanda.

õmblemine, lapitehnika

Kuna minu ümbertöödeldavate esemete kasti sisu on viimasel ajal üpris suureks paisunud, siis on taaskasutusrubriiki üsna pea lisa oodata.


2 kommentaari:

Kadri Kivistik ütles ...

Mulle meeldib see viimane kleidike kohe väga-väga! Samasugust minule sobivas suuruses kannaks isegi :P Peab plaani võtma ja mõne tuttava õmbleja leidma, kes koristamise vahelt õmblema ka hakkaks :D

Ninell ütles ...

Nii ilusad!