23. aug 2018

Õmblusmamsli reisikiri Venemaalt. Suzdal.

Kui Eestimaa lapitajate seltskond Suzdalisse veeres, siis .... ei õnneks oli lapitööfestivali alguseni veel pisut aega kuid kesköö oli juba ammu käes. Põhjuseks ikka Moskva ja tolle lähiümbruse hiiglaslikud liiklusummikud. Mina satun meeleheitesse juba siis, kui auto peaks kolm minutit kusagil sabas seisma  ja kallid tallinlased, teil on sääl on alles liiklusummikukesed. Aga positiivsete inimestega on toredad isegi negatiivsed asjad.
Suzdal ise on Venemaa mõistes mikrolinnake, mis asub ligi 200 km. Moskvast idas ja on oma ajaloo jooksul jõudnud koguni pealinn olla. Tõsi, see juhtus küll 12. sajandil. Kaalu lisab veel see, et ta on kantud Unesco maailmapärandi nimistusse jaon  üks Venemaa kuldse ringi linnadest. Ma ei saa eitada. Selline kirikute, katedraalide ja kloostrikeste rohkus lõi mind tummaks. Üllatavalt õnnis paigake!Juba hotelli aknast paistis neid 27 kuid tegelikult on Suzdalis üle 30 pühakoja. See teeks sama, kui Pärnu linna mahutada 60 kirikut.


Oli neid ilmatuma uhkeid nagu see taevasiniste kuplitega eksemplar.


Ja üsna iidseid  puitarhidektuuri pärle.


Nunnakloostri kiriku juurde kuulus ka imeilus lilleaed ning hooldatud muruplatsid. Muidu jäi mulje, et venelased iluaiandust suurt ei armasta. Takjad, ohakad ning muud uhked taimed akna all oli üsna igapäevane nähtus ja muru pügamise hullus on säältmaalt suure kaarega ringi käinud.


Õnneks leidus imelisi erandeid . Sinine on jätkuvalt majaviimistluse lemmikvärv.


Ning sellises derem-deremokis elaks kasvõi ise.


Peale kirikute mahtus Suzdalisse ka üht-teist ilmalikumat. Näiteks on isake Lenin jätkuvalt linnaplatsil vahti pidamas.


Ning lapitehnika oli nondel päevadel tegija nr.1.


Lõpuks üks pisike valik müügil olevatest kangastest. Hinnad olid keskmiselt paar-kolm euri meeter ning mustrid suisa imelised. Kallid lapitajad! Ärge kunagi minge Suzdalisse väikese kohvriga ja mõttega, et mis säält ikka osta on. Minu kohver oli lõpuks nagu must auk. Väike kuid väga tihe ja raske.2 kommentaari:

Malle ütles ...

Ma vaatan, et nii palju ilusaid kangaid jäi ostmata! Tuleb ikka tagasi minna! :)

Mailis ütles ...

See viimane pilt kangastega... Ma tahaks seda lähemalt näha, no katsumisest seekord ei räägi. Kas sul on tõesti ainult 1 pilt kangastest? Film sai otsa vä? :-)))))