2. sept 2018

Venemaa lapitehnika.

Katsuks nende Venemaa postitustega ühele poole saada, enne kui järgmine Venemaale sõit käes. (Kangad ei anna rahu ja sedapuhku läheksin suurema kohvriga) Teatavasti oli justnimelt lapitehnika see, mis Õmblusmamsli Suzdalisse viis ja patt oleks mitte teha Vene-eri. Kõik pisutki lapikestest valgustunud inimesed teavad, milline on Jaapani lapitöö, või Havai oma ja indiaanlaste Mola tehnika. Lapitöö juhtriigis USA -s tehakse viimseni kõike ja tohutult kõrgel tasemel. Samamoodi on igalpool mujal ning keeruline ütelda, kas tegemist Belgia, Prantsuse, Saksa või Itaalia autoriga. Kunst on kunst. Venelastel seevastu on minu arvates täiesti iseloomulik käekiri või siis omad ja armastatud sümbolid. See siin on Suzdali lapitöövõistluse võidutekk. Ivanovo linna lapiklubi tehtud ning väga-väga peen töö. Tundub, et venelased armastavad puna-valget värvikombinatsiooni.


Ning ehtvenelikke motiive, nagu need Matrjoškad...või kummalisi muinasjutuhobuseid...


Ja otse loomulikult peab venelastel pidu käima ja tsirkust saama. Kõiges oma värvikirevuses. Värvikirevus ongi üks vene lapitehnika tunnuseid.


Ja sellised pisut naiivselt elurõõmsad motiivid.


See siin meenutab mulle minu venelannast ämma tehtut.


Ja veel see, ehtveneliku hingega praznikutekk. Emotsioon ning kvaliteet paneb õhku ahmima. (Imetlusest kiunusin ma sel näitusel õige tihti)


Imekaunis idüll vene noorikute ning õuntega.


Milline emotsioon, millised tunded on sellesse lapitekki püütud!


Nüüd jõuan ma veel ühe Vene lapitöö iseloomuliku tunnuseni. Need on kirikud. Vene õigeusk on pärast pikka ateismiperioodi kuulutatud riigiusundiks ning mitte ainult lapitöös pole sibulakuplililised kirikud olulised. Olgu kuidas on aga lapitehnikas ning ka muidu elus on nad vägagi uhked.


Siin on Suzdali Kremli kirik lapitekile püütud.


See on kirikutekkidest minu lemmik ja mistahes õigeusuteemalisi lapitekke oli näitusel päris palju.


Aga edasi minu Suzdali reisi lemmiktekkidest. (Loodetavasti ei jokuta ma selle postitusega üle kahe kuu) 

2 kommentaari:

Ilme Aim ütles ...

Suur tänu jagamast. Muljed on ikka suurepärased.

Diana Tammann ütles ...

Aitäh jagamast! Järjest rohkem tahaks järgmisel aastal ise ka minna ))). See hobistega on piirkonnale iseloomulik ornament Мезенская роспись. Väga huvitavad tööd.